Muhteşem Salon Dekorasyonu Fikirleri

Muhteşem Salon Dekorasyonu Fikirleri

Muhteşem Salon Dekorasyonu Fikirleri

Yenilikler ve farklı tarzdaki şık tasarımlar hayatımıza girmeye başladığından beri yaşam alanımızın en önemli parçalarından olan salonumuzun dekorasyonu da hayatımızda önemli bir yer kaplamaya başladı. Yorgun olarak gelinen işlerde dinlenmeye ve keyifli vakit geçirmemize kadar hayatımızın çoğunu geçirdiğimiz salonlarınız da sizlerin ve bu anlarda sizlere eşlik eden misafirlerinizin mutluluğu ve huzuru için oldukça önem arz etmekte. Salon dekorasyonunuz hakkında kreatif ve farklı tarzdaki fikirleri araştırıyorsanız ya da evinizin dekorundan memnun olmayıp değiştirmek için arayışlardaysanız sizlere bu konuda fikirler sunmak için burdayız. Yazımızda yaratıcı salon dekorasyonları ve huzuru mutluluğu salonlarınıza taşımanın püf noktalarından bahsediyor olacağız. Sizler de salonunuzun dekorasyonunu değiştirmek, şıklığı ve tarzınızı daha da yansıtabileceğiniz salon dekorasyon fikirlerimize ulaşmak istiyorsanız hiç vakit kaybetmeden yazımıza geçelim:

salon-dekorasyonu-1_800x800

Salon Dekorasyonunda Renk Seçimi ve Doğru Renk Tercihi

Öncelikle her dekorasyonda renk seçimi oldukça önemli ve kişileri doğrudan hem psikolojik hem de birçok farklı yoldan etkileyen bir olaydır. Yaşam alanınızı yuva sıcaklığına kavuşturan şeylerden birisi de renk seçimlerinizdir. En şık, pahalı ve güzel eşyalara sahip olunsa bile renk seçimi doğru yapılmadığı takdirde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkar.

salon-dekorasyonu-2_800x800

Salon Dekorasyonunda Renk Seçimi Yöntemleri ve Püf Noktalar

Salon dekorasyonu hususundaki renk seçimi temel olarak birkaç farklı etkene bağlıdır. Bu etkenlerden ilki evin ışık alma ve/veya aydınlatma durumu, ikincisi ise renk uyumu ve ahengidir. Doğru şekilde ışıklandırmaya göre seçilmemiş renkleri, var olan salon aurasını daha boğucu hale getirebilir.  Renk uyumunda ise diğer eşyalar ve aksesuarlarla bütünlüğü sağlamak için son derece önemli bir noktadır. Birbirinden bağımsız ve alakasız renkler seçildiği takdirde absürt ve yanlış görüntüler ortaya çıkar. Burada kullanılan renklerin, dekor üniteleri ve aksesuarlarla ne boyutta uyum yakaladığına dikkat etmeli ve ona göre seçimler yapmak gereklidir. 

salon-dekorasyonu-3_800x800
Salon Dekorasyonunda Renklerin Psikolojisi Bizleri Nasıl Etkiler?

Salon dekorasyonlarında renk psikolojisi bütün bahsi geçen bu etmenlerin en başında gelmektedir ki bütün uygulamalar renklerin bizi huzurlu ve mutlu hissettirebilecek bir psikolojiye sokması için yapılır. Renklerin insanların psikolojileri üstünde doğrudan etkili unsurlardan olduğu bilinmektedir. Güne başlamadan önce, uyanıldığında ya da günün herhangi bir saatinde nasıl hissediyorsak o hissiyatın etkisiyle giyinir, renk tercihlerinde bulunur ve tercihlerimizi yaparız. Bu noktada tercih edilen renkler genellikle kapalı ve koyu tonlardır. (Siyah, lacivert, bordo gibi)

salon-dekorasyonu-4_800x800

Bilimsel olarak da kanıtlanmış bir gerçek olan renklerin psikolojik etkileri, her noktada kişiyi ilgilendirir ki salon dekorasyonunda da bu husus geçerlidir. Aynı şekilde hangi rengin enerjisini çekmek istiyorsanız o rengi daha çok tercih eder ve günlük tercihlerinizde sıklıkla kullanırsınız. Salonunuzda nasıl bir hava yaratmak istiyorsanız bu havaya uygun renk seçimleri ve ona uygun mobilya ve aksesuar tercihlerinde bulunmanızı öneririz. Örnek vermek gerekirse; turuncunun canlılığını ve enerjisini yansıtmak istiyorsanız, dekorasyonunda turuncu ile uyumlu olarak kullanabileceğiniz renklere yoğunlaşmanız gerekir. 

salon-dekorasyonu-5_800x800

Salon Dekorasyonunda Yeni Trend Renkler ve Kombinasyonlar

Salon dekorasyonunda moda renk trendleri günümüzde son birkaç yıl ile birlikte çok net çizgilerle ayrılmaktadır. Modern bir esinti, şıkır şıkır görünüm, estetik bir tarz ya da tamamen marjinal tasarımlar, tercih sebebi olmada etkili bir nokta olan trendleri oluşturmaktadır. Sıklıkla kullanılan moda renk trendleri de burada çeşitlenir ve farklılaşır. Şık görünümlerde kırmızı, mor veya metalik renkler sıklıkla karşımıza çıkar. Modern bir esinti yakalanmak istendiğinde ise beyaz, gri ve krem gibi daha yumuşak tonları görmemiz mümkündür. Minimalist kombinasyon tercihlerinde ise ahşaplara, buz beyaz renklere ve bej tonlarına çeşitli vurgular yapıldığı görülmektedir. Marjinal bir etki yaratmak istendiğinde ise turuncu ve lacivert renklerini aynı tasarımlarda görürüz. 

salon-dekorasyonu-6_800x800

Salonunu Canlandır! Canlı Renklerle Dekorasyon İpuçları ve Harika Fikirler

Salon dekorasyonunda canlı renkler yerini geçmişten günümüze kadar koruyan, öncü olma niteliği taşıyan bir tercihtir. Canlı renkler göz kamaştırıcı dekorlarda da kullanılır. Salon dekorunda canlı renk tercihleri, öncelikli olarak duvar rengi olarak kullanılmaktadır. Canlı bir renge sahip duvar üzerinde alternatif ve yaratıcı farklı dekorlar ve tasarımlar uygulanmaktadır. Canlı renkler denildiği anda akıllara ilk gelen renk olan mor, tablo ya da aydınlatma renginde tercih edilebilir. 

salon-dekorasyonu-7_800x800

Zarif ve Huzurlu Atmosfer: Salon Dekorasyonunda Nötr Renk Tercihleri ve Avantajları

Salonunuzda nötr renk tercihleri, doğru kullanılması gereken ve dikkat gerektiren unsurlar arasındadır. Dikkat edilmesi gereken nötr renkler arasında; gri, beyaz ve kahve tonları bulunmaktadır. Tamamen renksiz olarak da isimlendirilen bu alan sizlere çeşitli avantaj ve dezavantajlar sağlamaktadır. Salonda nötr renk tercihi, minimal tasarımlar ve modern görüntülerde sizlere avantaj sağlarken dezavantaj olarak kişiye göre değişiklik gösterse de ağırlıklı olarak çok sade bir aura sunduğudur. Renksiz olarak da adlandırılmakta olan nötr renkler, gözleri yormaz ve her tarzla birlikte bir uyum yakalar. 

salon-dekorasyonu-8_800x800

Salon Dekorasyonu Aksesuar Seçiminde Renk Kullanımı 

Salon dekorasyonunda, aksesuarlarda renk kullanımı dekorasyonda küçük ancak etkili sonuçlar veren detayları beraberinde getirir. Bir yapbozu tamamlamak için son parça ne kadar hayati öneme sahipse, salon dekorasyonunda da aksesuarlardaki renk tercihleri son derece önem arz eder. Aynı renk aksesuarların aksine, farklı renk ve tasarımdaki objelere yönelmek salon dekorunu sağlamaktadır. Örnek olarak gece mavisi rengi duvarı olan bir salonda, vazo rengi krem ve krem tonları olmalıdı. Ayrıca vazodaki çiçeklerde de mavi renk detayları da son derece bütüncül, şık ve uyumlu bir dekorasyon sağlamaktadır. Tasarım ve tarzları tamamen sizlere ait olan salonlarınızda aksesuar tercihleriniz ufak dokunuşlar ve kreatif uygulamalarla harikalar yaratabilir. 

Bu Yazımızı Okumuş Muydunuz? >>>

 

Salon Dekorasyon Fikirleri

salon-dekorasyonu-9_800x800 salon dekorasyonu 10 800x800 salon dekorasyonu 11 800x800 salon dekorasyonu 13 800x800 salon dekorasyonu 12 800x800 salon dekorasyonu 14 800x800 salon dekorasyonu 20 800x800 salon dekorasyonu 19 800x800 salon dekorasyonu 18 800x800 salon dekorasyonu 17 800x800 salon dekorasyonu 16 800x800 salon dekorasyonu 15 800x800

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir