6 Ofis Dekorasyonu Fikirleri

6 Ofis Dekorasyonu Fikirleri

6 Ofis Dekorasyonu Fikirleri

Ofis Dekorasyonunun Önemi ve Etkileri Nelerdir?

Ofisler, çalışma hayatının büyük bir kısmının geçtiği ve ortamdaki kişilerle birçok duygu, düşünce, kollektif bir yaratı oluşturulan ve paylaşılan alanlardır. Ayrıca ne kadar çalışma hayatını kolaylaştırıyorsa ve çalışırken ne kadar rahat ve konforlu hissettiriyorsa, bu ofisin üyelerinin verimliliğini o kadar arttırdığı da söylenir. Bu nedenden ötürü, ofis dekorasyonu çalışma verimliliği ve diğer pek çok nokta açısından büyük önem taşımaktadır. Gün içerisinde vaktin büyük kısmını harcayan ofis çalışmaları, daha rahat ve ihtiyaca yönelik tasarlanmalıdır. 

ofıs-dekorasyonu-1

Ofis Dekorasyonunun Çalışanlara Etkileri Nelerdir?

Çalışma ortamının rahatlığı, burada çalışan insanlar açısından da oldukça büyük bir önem taşır. Yeterince geniş olmayan, rahat şekilde tasarlanmamış, ihtiyaçların giderilmesine katkıda bulunmayan bir ofis, burada çalışacak olan kişiler için olumsuz bir etki ve düşük iş verimliliğini beraberinde getirecektir. Ayrıca ofisteki çalışanlar kadar, ofisi ziyarette bulunacak misafirler veya müşteriler açısından da iyi bir ilk izlenim açısından  ofis dekorasyonu ciddi bir sunum ve kalite turnusoludur. Ofisinizin ne kadar modern olduğu, şık tasarlandığı, ne kadar kendini gösterebildiği önemli konulardır. Bu yazımızda, yaşam alanlarımızdan, günümüzün çoğu saatini harcağımız ofislerden ve bu ofislerin dekorasyonlarının nasıl olması gerektiğinden bahsediyor olacağız. Modern bir hava yaratmak için ofis dekorasyonlarınızda neleri kullanmanız gerektiğini ve bazı püf noktaları sizlerle paylaşıyor olacağız. 

ofıs-dekorasyonu-2

Ofis Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Birkaç Püf Noktalar

Dekorasyon yalnızca evler için değil zamanımızın çoğu saatini harcadığımız ofisler için de son derece önem arz etmektedir. Bir ortamın şık durması ve kullanışlı bir yapı sunması için doğru dekorasyona sahip olması gerekmektedir. Bu durum ofisler için de geçerlidir. Ofis dekorasyonları doğru şekilde yapıldığı takdirde ofisteki çalışanlar daha rahat bir ortamda çalışacak ve konsantre olmaları daha da kolaylaşacaktır bu da beraberinde iş verimliliğini getirecektir. Bu hususta dikkat edilmesi gereken birçok detay bulunmaktadır. Bu detaylardan belli başlı olanları şu şekildedir:

  • Faaliyet alanınıza uygun bir tarz belirleyin
  • Ofis boyutlarını göz önünde bulundurun 
  • Duvarlar için açık ve canlı formdaki renkleri tercih etmelisiniz
  • Çalışanlarınızın konforunu sağlayın
  • Aydınlatma ve aksesuarlarla ofisinize canlılık katın 
  • Doğru malzemeler kullanmaya özen gösterin

ofıs-dekorasyonu-3

Ofis Dekorasyonunda Renklerin Kullanımı

Ofis dekorasyonu açısından uygun renklerin kullanılması büyük bir önem taşır. Duvarların, yerlerin, mobilyaların, aksesuarların ve eşyaların rengi ortamın hoş ve rahatlatıcı görünmesi için önemli noktalardır. Ofisler, resmi mekanlar olduklarından dolayı renk seçimlerinde de aynı resmiyetin izlenmesi gereklidir. Çok koyu renkler yerine krem tonları tercih etmek, ve mobilyalarda da bu tarzda tercihler yapılması gerekmektedir. Ofiste eğer ki koyu renkler kullanılacaksa yerinde ve kararında tercihler yapılması çok da aşırıya kaçılmaması, daha hoş ve şık tarzda ofis görüntüsüne kavuşmanızı sağlamakta sizlere yardımcı olabilir. 

ofıs-dekorasyonu-4

Ofis Dekorasyonlarında Boş Alanlar Nasıl Değerlendirilmelidir?

Ofislerinizin şık, tarz, modern ve iş verimliliğini arttırıcı bir dekorasyona ulaşması için olmazsa olmaz noktalardan biri dekoratif objelerdir. Dekorasyonu objelerden bağımsız ve ayrı düşünmek ne ofis dekorasyonlarında ne de diğer alanların dekorasyonunda imkansızdır. Genellikle ofislere bakıldığında gözümüze boş alanlar çarpmaktadır. Bu alanların dekoratif ve şık görünmesi bütünsellik yakalamak ve ofisinizin şık bir dekoratif tasarıma kavuşmasında değerlendirilmesi önem taşımaktadır. Ofisteki bu boş alanların şık ve zarif bir şekilde güzelleştirilmesi dekoratif objelerle sağlanmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken en temel noktalardan birisi renk uyumudur. Ofisinize seçeceğiniz dekoratif objelerin, ofiste kullanılan mobilya ve diğer eşyalar ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Her ofise yakışan daha çok gümüş ve çelik dekoratif objeler kullanmanız ofis dekorasyonunuzu destekleyecek, sizlere daha şık, modern bir ofis dekorasyonu yaratmada yardımcı olacaktır. 

ofıs-dekorasyonu-5

Çelik ve gümüş objeler dışında ofis dekorasyonunu daha canlı bir hale getirmek için yapay ya da canlı çiçekler, raflarınızda ya da ofisinizin bir köşesinde daha önce sektörel olarak aldığınız ödüller ve çalışanlarınızla çekildiğiniz fotoğrafları sergilemek sizlere daha şık ve zarif ofis dekorasyonları sunar. 

Ofis Dekorasyonunda Mobilya Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ofis dekorasyonu aşamasında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da ofisin sahip olduğu alan ve bu alana uygun mobilya tercihleridir. Ofisinizin alanına tam olarak hakim olmanız, mobilyalarınızı konumlandırırken ve alanın en verimli şekilde değerlendirilmesi konusunda sizlere fikir üretmede yardımcı olacaktır. Eğer ofisinizin alanı küçükse, geniş ve gösterişli mobilyalar tercih etmemelisiniz. Çünkü ofisiniz bu tercihle daha küçük ve sıkışık görünecektir. Tam tersi bir şekilde geniş bir ofiste de minimal mobilyaların kullanılması ofisinizi çok boş ve cansız bir görünüme sokacaktır. Bu sebeple ofis dekorasyonunuzda mobilya seçiminde hem mobilya boyutlarına dikkat etmeli hem de ofisinizin boyutuna uygun mobilyalar seçmeye özen göstermelisiniz.

ofıs-dekorasyonu-6

 

İşyerinize Enerji Katın: Ofis Duvarlarında Açık ve Canlı Renklerle Yaratıcı Dekorasyon Önerileri

Ofiste kullanılacak olan duvar renginin, verimlilik ve motivasyon üzerinde önemli rol oynadığı unutulmamalıdır. Aynı zamanda renkler, ofise ferah ve olduğundan daha geniş bir görünüm kazandırmak için sizlere yardımcı olur. Ofisinizde geniş ve ferah bir hava yakalamak istiyorsanız; bej, gri, krem gibi nötr renkler kullanmanızı tavsiye ederiz. Sade ve yumuşak pastel tonların kullanıldığı duvarlara sahip ofisler, küçük göz yanılmaları sayesinde daha büyük bir görünüm sunacaktır. Buna ek olarak, çalışanların yaratıcılığını olumlu anlamda yukarılara taşımak için; sarı, yeşil, lila gibi canlı renkler ve tonları da dekorasyonlarınızda gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Fakat dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, ofiste birbirinden alakasız ve uyumsuz birçok renk kullanılmamasıdır. Eğer alakasız ve uyumsuz renkler kullanılırsa çalışanların konsantrasyonunun olumsuz etkileneceğini unutmamalısınız.

ofıs-dekorasyonu-8

Konforlu Bir İş Alanı Oluşturmanın İpuçları

Çalışanlarınızın, günlerinin büyük bir kısmını çalışma alanlarında geçirdiğini ve yaratıcılıklarının körelmemesi gerektiğini unutmamalısınız. Bu sebepten dolayı, çalışma verimini yükseltmek adına onlara konforlu ve rahat bir çalışma alanı sağladığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Özellikle bireye özgü masa ve sandalyeler konusunda titiz davranılmalı ve ergonomik yapıdaki mobilyaları tercih etmelisiniz. Unutulmamalıdır ki, hiçbir çalışan kendini rahat hissetmediği bir alanda verimli ve yaratıcı bir çalışma ortaya koyamaz.

ofıs-dekorasyonu-9

Ek olarak, ofiste karmaşık ve kopuk bir görünümün olmaması gerekmektedir. Bunun sağlanması için  masa ve sandalye seçiminde tek tip mobilya tercihleri yapılmalıdır. Ayrıca mobilyaların konumlandırılmasında da çalışanlarınıza bireysel alanlar açmaya özen göstermelisiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz? >>> 

 

 

Ofis Dekorasyon Fikirleri 

ofis dekorasyonu 10 ofis dekorasyonu 22 ofis dekorasyonu 21 ofis dekorasyonu 20 ofis dekorasyonu 19 ofis dekorasyonu 18 ofis dekorasyonu 17 ofis dekorasyonu 16 ofis dekorasyonu 15 ofis dekorasyonu 14 ofis dekorasyonu 13 ofis dekorasyonu 12 ofis dekorasyonu 11

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir