6 Mutfak Dekorasyonu Fikirleri

6 Mutfak Dekorasyonu Fikirleri

6 Mutfak Dekorasyonu Fikirleri

Mutfak dekorasyonu, evin en önemli ve en steril şekilde kullanımına devam edilmesi gereken bölümleri arasında yer almaktadır. Bundan dolayı kaliteli ve yarartıcı bir dekorasyon ile en önemli anları, keyifli sohbetler bütünüyle birleştirerek kullanım sağlamak herkesçe büyük bir önem arz etmektedir.Birçok kullanıcı, mutfakları yoğun bir biçimde kullandığı için dekorasyon ve tasarımları konusunda oldukça titiz davranmakta. Böylece yaşamını kalite standartları içerisinde devam ettirmeyi tercih etmektedir. Mutfak dekorasyonu denildiğinde akıllara gelecek olan seçeneklerin fazlaca olması, konfor ve kaliteyi sağlamak adına büyük bir imkan yaratıyor. Mutfak dekorasyonu, aksesuarlardan mobilyalara; aydınlatmadan çeşitli iç dizayn malzemelerine varan birçok alanı kapsamakta. Bu mutfak dekorasyon tasarımlarını sağlamak için oluşturulan şık tasarımlar ve kreatif çözümler mutfağınıza hem çekicilik hem de keyifli bir görünüm katmanın yanı sıra şıklığı da eklemek için vardır. 

mutfak dekorasyon 1

Mutfak Dekorasyon Fikirleriyle Evinize Canlılık Katın!

Mutfak dekorasyonu fikirleri içerisinde genelde modern tarzda mutfak tasarımları yer almaktadır. Son dönemlerde mutfaklardaki görünüm yerini modernist bir görüntüye bırakmıştır. Ya çok sade, yalın ve düz ya da renkli mutfaklar gözde mutfak tasarımları arasında yerini almakta. Mutfak tasarımlarında genelde siyah ve tonları günümüzde tercih edilmektedir. Bunun nedeni ise koyu renk tasarımların, su lekesi ve kiri daha az göstermesi ve yenilenen mutfaklarda kreatif çözümler sunmasıdır. Beyaz ise daha geniş daha ferah gösterdiğinden dolayı tercih sebepleri arasındaki yerini korumaktadır.

mutfak dekorasyon 2

Mutfak yenileme için yıllardır süregelen en eski yöntemlerden bir tanesi çalışma üçgeninin oluşturulmasıdır. Bu mutfağınız için oldukça önemlidir. Bu üçgen tasarımına göre mutfakta en çok vakit geçirilen 3 bölge referans olarak alınır. Ardından mutfak tasarımı bu bölgeler arasında yapılmaktadır. Çalışma üçgeni prensibinde mutfak genelde eviye, ocak ve buzdolabı olmak üzere 3 farklı nokta baz alınarak tasarlanmaktadır. Bu üç nokta arasındaki mesafe minimum 1,2 metre, maksimum 2,7 metre olmalıdır. Genellikle bu oranların dışında kullanılan mutfak tasarımlarında verimliliğin daha düşük olduğu görülmektedir. Bu yüzden bu oranı korumak ve kullanmakta büyük faydalar vardır.

mutfak-dekorasyon-3_

Modern Mutfak Tasarımları İle Evinizi Şıklıkla Tanıştırın!

Günümüzde sıklıkla tercih edilen mutfak tasarımları, moden mutfaklardır. Modern mutfakları oluşturan en temel nokta renklerdir. Eğer modern bir mutfak istiyorsanız renkler konusunda ciddi bir derecede uzmanlaşmanız gereklidir. Modern mutfak tasarımlarında tezgahlar ve zemin seramikleri birbirlerini tamamlar nitelikte renkler kullanılarak tasarlanmaktadır. Buna göre de ayrıca mutfak dolapları tasarımı tamamlamaktadır. Mutfak tezgahı ile üst kısımda bulunan mutfak dolapları arasındaki seramik bölümünde farklı seramik modelleri tercih ederek kendi tarzınızı yansıtabilir farklı ve kreatif çözümler üretebilirsiniz.  Modern mutfak dekorasyonlarında canlı ve parlak renkler tercih edilerek mutfağınızın olduğundan daha ferah ve geniş bir forma sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Fakat bu hususta fazla abartıya kaçmamalısınız.

mutfak dekorasyon 4

Klasik Mutfak Tasarımları Nelerdir?

Modern dokunuşlar yerine daha klasik tasarımlardan yana tercihinizi kullanıyorsanız, mutfağınıza stilinizi yansıtma şansınızı elinizde bulunduruyorsunuz. Bu da klasik mutfaklar sayesinde gerçekleşmektedir. Klasik mutfak tasarımlarında günümüzde en çok beyaz ve tonları tercih sebebidir. Bunun nedeni ise daha ferah ve zengin bir formu beyaz rengin bizlere sunmasıdır. Ancak zevkiniz ve tarzınıza göre krem ve benzeri beyaz tonlarını da tercih edebilirsiniz. Bu tonlar da sizin mutfağınızın zengin bir forma kavuşmasını sağlar. Klasik tasarımlarda beyaz ile birlikte altın sarısı, krem ve kahverengi gibi farklı renk kreasyonları da tercih ederek klasik tarzı destekleyebilirsiniz. Bu renkler klasik mutfaklarda olmazsa olmaz renkler arasındadır. Dolap kapaklarında genel olarak sade dokunuşlar ve zarif kreasyonlar tercih edilmektedir. Klasik mutfak dekorasyonlarında genellikle shaker kapaklar tercih edilmektedirler. Temizleme zorluklarını göz önünde bulundurmanız gereken bu tasarımdaki kapaklar sayesinde siz de mutfağınızı ilgi çekici ve şık görünüme kavuşturabilirsiniz. 

mutfak dekorasyon 5

Country Mutfak Tasarımı Nedir?

Country tarz mutfak tasarımları,  eskitme ürünlerden hoşlanan kişiler tarafından tercih sebebidir. Genel olarak ahşap ve tonları bu tarzda karşımıza çıkmaktadır. Country mutfak tasarımlarında klasik ve modern mutfaklarda kullanılan dolap ve çekmece bölümlerininin eskitme tarzda yapılmış versiyonları kullanılır. Bu tarz mutfaklar genellikle bağ evleri ya da kırsal alanlarda daha sıklıkla tercih edilir. Bu mutfaklarda nostaljik havayı yakalayabilir aynı zamanda porselen kulplarla da bu tarzınızı destekleyebilirsiniz. 

mutfak dekorasyon 7

Mutfakta Malzeme Seçimi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mutfak dekorasyonunda en önemli nokta kullanılacak malzemelerin seçilmesi hususudur. Tezgah, dolap ve duvarlar için uygun malzeme seçimi ve uygulaması en önemli noktadır. Malzeme seçiminde kullanacağınız ürünlerin renk ve dokusunun göze hitap etmesinin yanı sıra kullanım açısından da avantajlarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu durum eşyaların daha uzun ömürlü bir kullanım sağlamasına katkıda bulunur. 

mutfak dekorasyon 8

Mutfak Dekorasyonunda Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Doğal taşlarla üretilen mutfak tezgahları en çok tercih edilen modeller arasındadır. Hem görünümsel hem de kullanım açısından büyük avantajlar ve kolaylıklar sağlar. Bu tezgahlara mermer ve granit tezgah modelleri de eklenebilir. Granit mutfak tezgahlarının en büyük avantajlarından biri ısı iyi bir şekilde izole etmesidir. Ek olarak bu tezgahlar çok dayanıklıdır.

mutfak dekorasyon 9

Akrilik tezgahlarda ise taş, kum ve cam malzemeler birlikte kullanılır. Bu tezgahlar da çok fazla tercih edilen tezgahlardandır. Akrilik mutfak tezgahlarının çok daha uygun fiyatlarda bulabilirsiniz. Bu yüzden de sıklıkla tercih edilirler.

Laminant mutfak tezgahları da sıkıştırılmış sunta, kağıt tabaka ve tezgahın yıpranmasını önlemek adına cila tabakası kullanılır. Bu tezgahların yüzeyleri prüzsüz yapıdadır. Ayrıca bu tezgahlar için özel üretim de mevcuttur. Kağıt tabaka kullanıldığı için tercihe göre özel üretim imkanı da sağlar. Laminant mutfak tezgahlarının en büyük artılarından bir tanesi de diğer modellere nazaran çok daha uygun fiyatlı ve ekonomik olmalarıdır. 

mutfak dekorasyon 10

Mutfak Dekorasyonunda Doğru Aydınlatma Seçimi ve İpuçları

Mutfak dekorasyonlarının enerjisinde aydınlatma en kritik noktalardan birisidir. Uygun olmayan ışıklandırmalar gözleri yorduğu için kişide göz hastalıkları oluşmasına da sebebiyet verebilir. Bu yüzden ışıklandırma sistemlerini seçerken oldukça titiz davranmak gerekmektedir. Alanın daha aydınlık ve net bir görüş elde edilmesi için beyaz ışıklı sistemlerin tercih edilmesini önerebiliriz. Yetersiz ve loş ışıkları tehlike yaratabildiği gibi tercihi hususunda da uygun şartları sağlamazlar. Spot lambalar mutfak dolaplarında ve tezgahlarda kullanılarak sağlıklı ve dekoratif seçimlerde bulunulabilinir. 

mutfak dekorasyon 11

 

Mutfak dekorasyonlarının kullanışlı ve geniş alanlar yaratması kişilerin daha rahat ve konforlu hissetmelerini sağlamaktadır. Bu yüzden dekorasyon fikirleri değerlendirildiği anda bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Bu noktalar şu şekilde sıralanabilir:

  • Mutfak alanında fazla eşya kullanmayarak geniş alanların oluşturulmasına titizlikle dikkat edilmelidir.
  • Fiyat karşılaştırması yapılarak şık ve ekonomik çözümler oluşturulmalıdır. 
  • Mutfağın en önemli eşyaları arasında yer alan dolapların renk tasarımı ve boyutlarına özellikle dikkat etmek gereklidir.
  • Ankastre mutfaklar estetik ve şıklık konusunda kullanıcılara benzersiz bir hava yaratmaktadır.
  • Yemek yapma konusunda zaman ve alandan tasarruf etmek için yeni nesil mutfak dekorasyonları ön plana çıkmaktadır. 

mutfak dekorasyon 12

Yukarıda yer alan hususlardan faydalanmak isteyenler aynı zamanda mutfak dekorasyonu konusunda uzman bir kişiden de destek alabilirler. Uzman görüşleri ışıltısında şık ve estetik yapıya sahip mutfaklarda güzel vakitler geçirmek artık mümkün!

Bu Yazımızı Okumuş Muydunuz? >>> 6 Ofis Dekorasyonu Fikirleri

Mutfak Dekorasyon Fikirleri

mutfak dekorasyonu 20 mutfak-dekorasyon-19_ mutfak dekorasyon 18 mutfak dekorasyon 17 mutfak dekorasyon 16 mutfak dekorasyon 15 mutfak dekorasyon 14 mutfak dekorasyon 13

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir