5 Lüks Ev Dekorasyonu Fikirleri

5 Lüks Ev Dekorasyonu Fikirleri

5 Lüks Ev Dekorasyonu Fikirleri

Hepimiz için farklı anlama gelen lüks algısı, kimisine pahalı, kimisine benzersiz ve son derece yüksek kalite çağrışımları yapar. Fakat gerçekte lüks kavramı, birçok çeşitli ve kreatif unsuru kapsamaktadır. Ancak bu algıda olması gereken şeyler kesinlikle yüksek kaliteli ürünler, fonksiyonellik ve benzersiz konforu sizlere sunan aşırı kişisel bir niteliği taşımasıdır. 

luks ev dekorasyonu

Lüks Ev Dekorasyonu Detaylarda Saklıdır!

Lüks ev dekorasyonu, maddi olanakların yanı sıra standart ev tasarımlarından da ayrıldığı nokta detaylardır diyebiliriz. Görsel olarak uyarıcı renk içeriği, doku ve yüksek kalitede bir form gözlerimiz için bir ziyafettir ve bu da elde edilmek istenen noktadır. Lüks mobilyaların, aksesuarların ve dekorların estetik açıdan çekiciliği bir yana hâlâ en önemli unsur olarak güncelliğini koruyan işlevdir. Yüksek kaliteli malzemelerden üretilmiş ürünler ve uzman işçilik, lüks mobilyaların göründüğü kadar iyi performans sağlamalarını sağlar ve bu algıyı pekiştirir. Ayrıca hayatınızın çoğunu geçirdiğiniz yuvanızda rahatlık, zarafet, şıklık ve stil getirecek birçok farklı ögenin birleşimiyle ortaya çıkmaktadır. Bu tarzda bir dekorasyon, yüksek kalite mobilyalar, aksesuarlar ve aydınlatma seçenekleri gibi maddelerin yanı sıra dikkat ve zevk içeren renk ve malzeme seçimleri de oluşturulmaktadır. Bu yazımızda, lüks bir ev dekorasyonu yapmak için yararlanabileceğiniz birkaç püf noktayı sizlerle paylaşıyor olacağız.

 

luks ev

Renk Uyumu ve Lüks Ev Dekorasyonundaki Önemi Nedir?

İster tasarımcı olun isterseniz de müşteri, tasarımına ve dekorasyonuna başladığınız ev dekorasyonunda temel olarak renk uyum ve ahengine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu temel anlayış oluşturulmadan uyumsuz renkler seçilerek yapılan dekorasyonlarda başarısız sonuçlar almanız çok olasıdır. Lüks ev dekorasyonunuza ne kadar para harcamış olursanız olun, birbirinden pahalı eşyaları, mobilyaları ve aksesuarları kullansanız da bunların ortam ve birbirleri ile renk uyumu olmadığı sonuçlar maalesef bir hiç olacaktır. Unutulmamalıdır ki renk uyumu lüks ev dekorasyonu başta olmak üzere tüm tasarım ve dekoratif kreasyonlarda temel olma niteliği taşır ve temeli sağlam oluşturmak önemlidir. 

luks ev dekorasyonu

Lüks Ev Dekorasyonunda Renkler Nasıl Dengelenir?

Lüks ev dekorasyonunda renk uyumu hususunda dikkat edilmesi gereken ilk adım renkler arasındaki uyum ve dengenin sağlanmasıdır. Evinizi ister yeniden dekore ediyor olun isterseniz de mevcut dekorasyonunuzda ufak değişiklikler yapmak isteyin, genel olarak kullanılan renkleri incelemekle işe başlamalısınız. Bu sayede rüyalarınızı süsleyen benzersiz stiller, dekoratif ve kreatif sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu açıdan lüks ev dekorasyonunun renklerini dengelemek adına şu adımları takip edebilirsiniz:

  • Yaprak yeşili ve toprak kahve tonlarını güzel kombinler kullanmak için kullanabilirsiniz.
  • Zıt renkleri birlikte kullanarak dekoratif, şık ve estetik bir görünüm elde edebilirsiniz.
  • Zıt renkleri tercih ederseniz, halı ve mobilyalarınızda da zıt renkler kullanmaktan kaçınmalısınız. Kanepenizde ve/veya minderlerinizde zıt renk seçeneklerini tercih ederek renk uyumunuzu oluşturabilirsiniz. 

  • Renkleri karıştırıp birleştirerek istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz. Ancak bu hususta seçilen renklerin titizlik ve abartıdan uzak olması gerekmektedir. 

luks ev dekorasyonu

Ayrıca farklı renkleri bir arada kullanabilir ya da birbiriyle uyumlu renkleri de tercih edebilirsiniz. Son olarak sizlere önerimiz küçük renk oyunları yapmanız, ortamdaki aurayı ve enerjiyi birden başka bir havaya taşımanız olacaktır. Evinizde bu minik renk oyunlarını yapabileceğiniz veya tasarımını değiştirmek istediğiniz bir alana sahipseniz yeni eşyalar almak yerine bu yolu izlemek sizler için hem ekonomik hem de estetik açıdan lüks ve şık bir ev dekorasyon çözümü sunabilir. Koyu ve açık renkleri bir arada kullanarak geniş ve ferah bir alan oluşturabilirsiniz. Parke zemininizi koyu renkler oluşturuyor ise duvarlarınızın açık tonlarda boyanmasını tavsiye etmekteyiz.  Odanızın daha büyük ve geniş görünmesi için de beyaz ve bej tonlarını kullanabilir, evinizin girişini koyu renge boyamakta bu hususta sizlere yardımcı olabilir. 

luks ev dekorasyonu

Lüks Ev Dekorasyonunda Mükemmel Tavan Tasarımları İçin İlham Verici Fikirler

Dekoratif tavan karoları, yüksek tavanlı lüks evlerde tavanlara ayrı bir renk, form ve doku katmaktadır. Tutkal ve çiviyle ya da tavanın hemen altına yerleştirilen ızgaralı çalışma sistemleri ile tavan döşemeleri monte edilmektedir. Tavan döşemelerini yapmak için kullanılan malzemeler arasında; strafor, plastik, kalay, bakır, çelik, alüminyum ve arduvaz bulunur. Ayrıca karolar alçı, metal, ahşap veya deri formlarında görünebilecek şekilde de tasarlanabilir. Dekoratif pervazlar, tavan karoları, koy aydınlatması seçeneği ve katmanlı boya rengi tercihleri özellikle lüks ev dekorasyonunda tavanlara gömülü olan stilistik gömme alan ve tepsi tavanlara vurgu yapmaktadır. 

luks ev dekorasyonu

 

Lüks Ev Dekorasyonunda Harika Aydınlatma Seçenekleri ve İpuçları Nelerdir?

Lüks ev dekorasyonlarında her oda ve alanda farklı aydınlatma seçenekleri bulunmaktadır. Genel olarak lüks iç mekan tasarımlarında görülen tonozlu tavanlar gibi mimari nitelikler, özel aydınlatma çözümleri gerekmektedir. Genel aydınlatma için kullanılan gömme ışıklar, görev ve vurgu yaratmak adına belirli alanlarda odaklanılarak ayarlanabilir. Bireysel ray lambaları da tıpkı bu şekilde tercih edilebilir. Modaya uygun, trend tasarımlar ray aydınlarmasını çok daha arzu edilen bir seçenek haline getirmiştir. Büyük avize ve sarkıtlar; yemek odalarında, oturma odalarında ve yatak odaklarında çarpıcı bir etki yaratmak noktasında bir odak oluşturmaktadır. Dekoratif masa lambaları, zemin lambaları da dekoratif bir çözüm sunarken karanlık alanları da uzak tutmuş olur.

luks ev dekorasyonu

Lüks Ev Dekorasyonunda Doğru Mobilya Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Deri, kadife, ipek vb. lüks malzemelerden yapılmış döşemelerle geniş alanları doldurmak için büyük boyutlu lüks mobilyaları tercih edebilirsiniz. Maun, mango ve abanoz gibi son derece cilalı ve parlak görünen egzotik ahşaplar zengin ve lüks bir görünüme kavuşan yüzeyleri beraberinde getirir. Ayrıca sedef kaplamalar ve el oymalarındaki ince detaylar, iyi yapılmış ve dayanıklı mobilyalara sahip olmanızı sağlamaktadır. Stiller ve seçenekler, evinizin istenen tarzına bağlı olarak antika reprodüksiyonlardan çağdaş, şık, göz alıcı ve estetik tasarımlara kadar çeşitlilik göstermektedir. Unutulmamalıdır ki lüks ev dekorasyonlarını normal bir ev dekorasyonundan ayıran şey detaylardır…

luks ev dekorasyonu

Bunun bilincinde olmanız, yeni stil ve trendleri takip etmeniz de son derece önemlidir Lüks iç mekanlar, yanlızca mobilyaları ve yaşam alanınızı değil ayrıntılarda ve detaylarda da kendini farklılaştırır. Doğru renk seçenekleri, dokular, aksesuarlar, süslemeler resimler ve mobilyaların mekandaki genel düzenlemesi, lüks ev dekorasyonunda fark yaratabilir. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazımız >>> Lüks Ev Dizaynı Oluşturuken Bilmeniz Gereken 10 Madde

 

 

Lüks Ev Dekorasyonu Fikirleri

luks ev dekorasyonu 10 800x800 800x800 800x800 luks ev dekorasyonu 11 800x800 800x800 800x800 luks ev dekorasyonu 13 800x800 800x800 800x800 luks ev dekorasyonu 14 800x800 800x800 800x800 luks ev dekorasyonu 15 800x800 800x800 800x800 luks ev dekorasyonu 16 800x800 800x800 800x800 luks ev dekorasyonu 17 800x800 800x800 800x800 luks ev dekorasyonu 18 800x800 800x800 800x800 luks ev dekorasyonu 19 800x800 800x800 800x800

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir