3 Farklı Çocuk Odası Dekorasyonu Fikri

3 Farklı Çocuk Odası Dekorasyonu Fikri

3 Farklı Çocuk Odası Dekorasyonu Fikri

Yaşlara Göre Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılmalıdır?

   Çocuk odası dekorasyonu, yaşa özel ve özen gerektiren bir durumdur. Bu noktada her yaş grubu, çocuğun gelişim evresi, ilgi alanları ve enerji seviyeleri göz önünde bulundurularak özel bir tasarım gerektirmektedir. Bu blog yazımızda, yaş gruplarına göre çocuk odası dekorasyonunu ele alacak ve her yaş grubuna özgü tasarım ipuçlarını sizlerle paylaşıyor olacağız. Bebeklik döneminden ergenlik yıllarına kadar olan süreçte, çocuk odası dekorasyonunda kullanılan renk seçimlerinden mobilya düzenlemelerine kadar pek çok kritik nokta var. Gelin hep birlikte bu noktaları açıklayalım.

ef8403e554c816fc33c249ff16614018

0-3 Yaş Çocuk Odası Dekorasyonu

   Bebeğinize evinizde nasıl bir oda ayırırsanız ayırın şunu bilmeniz gerekir ki küçük boyutlardaki odalarda dekorasyon yapmanız diğer alternatiflere nazaran daha zordur. Eğer büyükçe bir odanız varsa eşya dizilimi konusunda daha özgür olacağınızı bilmeniz gerekmektedir. 0-3 yaş arası çocuk odası için mobilya, duvar rengi ve aydınlatma seçiminde göz önünde bulundurmanız gereken detaylar şu şekildedir:

 • İşlevselliği Ön Planda Tutmalısınız

   Bir bebeğe sahip sahip olmanın heyecanı ile çok şık ve hoş tasarımı içerisinde barındıran bir tasarım fikri aklınızda canlanabilir. Ancak burda önemli olan nokta odanın şık olması kadar işlevsel olmasından da geçmektedir. Bu detay çocuk odası dekorasyonunda göz önünde bulundurulması gereken en temel noktalardan birisidir. Özellikle ilk aylarda günün çoğunu uykuda geçiren bebekler için sağlıklı ve kaliteli malzemelerden üretilen yatakların seçilmesine özen gösterilmelidir. İlerleyen yaşlarda kullanılabilecek beşik tercihlerinde bulunmanızı tavsiye ederiz.

   Diğer önemli nokta ise mobilya tercihlerinin çok büyük boyutlarda seçilmemesidir. Odanın büyük bir bölümünü kaplamayan giysi dolapları sayesinde alan tasarrufu sağlayabilirsiniz. Büyük gardolapların açığını çekmeceli ve bazalı beşiklerle kapatabilir, bebeğiniz için daha fonksiyonel bir alan yaratabilirsiniz.

e1371134a8c1cb753c5c6141fa7ec5fe

 • Pastel Renkleri Seçmeye Özen Göstermelisiniz

   Renklerin psikolojiye olan etkileri herkesçe bilinen bir gerçektir. Bebek odası dekorasyonunda tercihiniz pastel renklerden yana olmalıdır. Boyut olarak küçük bir odaya sahipseniz, koyu renkler odanızı olduğundan daha küçükmüş gibi bir izlenim verir. Açık tonları sıklıkla kullanmalı, beyaz renk kullanımından uykuya dalmayı zorlaştırmasından dolayı kaçınmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Ancak pastel renklerle birlikte kullanılacak olan beyaz yumuşak bir etki yaratabilir.

 • Aydınlatma Kalitesi ve Konumlandırmasına Dikkat Edilmelidir

    Evdeki ısı kaynaklarının odanın tam ortasında bulunmaması, ışığın tavan ve duvarlar sayesinde yansımaması burada dikkat edilmesi gereken noktalardan bazılarıdır. Tüm odayı eşit derecede aydınlatmalı, bu amaçla lambayı mutlaka odanın merkezinde olacak şekilde konumlandırmanız gerekmektedir. Çok beyaz ya da sarı renkte ampullerin kullanılmaması ve led aydınlatmaların tercih edilmesini de tavsiye ederiz. 

 • Alanın Güvenliğinin Sağlanması Gerekir

  Güvenlik, bu yaş grubu çocuk odası dekorasyonunda en önemli kriterlerin başında gelmektedir. Özellikle bebeğin yürümeye başladıktan sonra bu konuyu daha da ciddiye almalısınız. Mobilya tercihlerinde bulunurken köşeleri sivri mobilyalar yerine yuvarlak olanları tercih etmeli hali hazırda sivri köşeler varsa da koruyucu ürünlerle bariyer oluşturabilirsiniz. Dışarı açılan kapıların, şifonyerlerin ve dolapların çekmeceleri için ise kilitli modellerini kullanmanızı tavsiye ederiz.

a520688a500c0029e9cb8c186a10087f

3-6 Yaş Çocuk Odası Dekorasyonu

 

   Çocukların en aktif olduğu bu dönemlerde odalarındaki dekorasyonu tasarlarken dikkat etmeniz gereken kritik noktalardan biri odanın eğlenceli bir tasarımı olmasıdır. Bu hususta:

 • Çocuklarınızın Fikirlerini Almalısınız

   Yaş aralığı olarak kendi isteklerini ifade edebilir durumda olan çocuklarınızın fikirlerini almak bu konuda sizlere yardımcı olabilir, işinizi kolaylaştırabilir. Sevdiği renklerle odayı boyayabilir, aksesuarlar ile de dekoratif açıdan bir tasarım oluşturabilirsiniz. Çizgi film kahramanları ile tasarlanmış bir oda bu konuda sizlere verebileceğimiz püf noktalardan…

 • Hafif Mobilyaları Tercih Etmelisiniz

  Bu yaşların büyük çoğunluğu oyunlar, kitaplar, el işi aktiviteleri ve öğretici derslerle geçeceğinden dolayı çocuğunuza okuma ve aktivitelerini yapabileceği özel alanlar yaratmanız gerekir. Bunu yaparken hafif mobilyaları tercih etmeniz sizlere kolaylık sağlayacaktır. Zaman zaman yapılacak olan yer değişiklikleri esnasında masa ve sandalyeler, yatak ve diğer eşyalar bu sayede kolaylıkla farklı şekillerde konumlandırılabilir. 

829158e96dc650b2095acb9b813b4cae

 • Duvarlarda Farklı Renkleri ve Tasarımları Benimsemelisiniz

  Artık bu aşamada renkli tasarımlara, çizgi film kahramanlarına geçebilirsiniz. Sevilen çizgi film kahramanlarının, sevimli hayvanların ya da göz alıcı bitkilerin yer aldığı duvar kağıtlarını dekorasyonunuzda kullanabilirsiniz. Çocuğunuzun maceracı ruhuna fırsat yaratmak istiyorsanız duvarlardan birisini onun için özel olarak ayrılan bir tuval olarak da tasarlayabilirsiniz. Kreatif fikirlerin ve farklı tasarımların yer aldığı dekorasyonlarınızda çeşitli eğlenceli tasarılar yapabilir, çocuğunuzun keyifli ve eğlenceli vakit geçirdiği alanlar yaratabilirsiniz. 

 • Oyuncaklar için Duvar Aksesuarlarından Faydalanın

   Bu dönem yukarıda da bahsettiğimiz gibi bolca oyun oynanılan dönemdir. Bu da beraberinde oyuncaklarla dağıtılan bir odayı akıllara getirebilir. Çocuğunuzun odasında düzeni sağlamak adına rafların ve oyuncak sepetlerinin duvara monte edilebilir tasarımlarını kullanmanız işinize yarayabilir.

5379cb22aedabe36f18415690c4eaf2b

6-10 Yaş Çocuk Odası Dekorasyonu

   Okul çağına gelindiğinden dolayı çocuk odası dekorasyonunuzda çalışma alanına özen göstermeli ve bu alanı iç mimarlık kuralları göz önüne alındığında daha kreatif ve fonksiyonel şekilde tasarlamalısınız. Ders ve hobi alanlarının birbirinden ayrılması ile bu işe başlayabilirsiniz. Diğer dikkat etmeniz gereken noktalar ise:

 • Çalışması için Motive Edici ve Özel Alanlar Yaratın

   Eğlence ve çalışma saatlerinin birbirinden ayrılması için çocuğunuzun, odasında ayrı bir çalışma alanı olmalıdır. Bunun için farklı tasarımlarda üretilen çalışma masalarını tercih edebilirsiniz. Bir yazı tahtası ve not panosu ile bu tasarımı destekleyebilir, ders saatleri için çocuğunuzu motive edebilirsiniz. Çalışma alanı seçerken güneş ışığı alan bir yeri seçmeyi unutmamanız gerekir. 

98da1fbbb3d7376e7801933cad3f44ae

 • Kitaplıklardan Faydalanmalısınız

   Her zamanlinden biraz daha fazla kitap olacağından dolayı fonksiyonel ve alan konusunda size avantajlar sağlayıcı kitaplık modellerini tercih edebilirsiniz. Çocuğunuzun bu sayede okumaya hevesini arttırabilir, ayrıca dekoratif açıdan da şık bir uyum yakalayabilirsiniz. 

 • Hobiler ve İlgi Alanları Unutulmamalı

    Çocuk odası dekorasyonu yaparken hobilere özel bir köşe ayrılması unutulmamalıdır. Çocuğunuz sevdiği şeylerle ilgilenirken bunu çalışma masasıyla sınırlamamalı, farklı aktiviteler, hobilerle ilgilenmesi için özel köşeler yaratılmalıdır. 

57e4efd6864440532621d9845275a64d

 • Göz Yormayan Aydınlatmalar Seçilmelidir

  Okuma ve yazmaya başlayan bir çocuk için doğru aydınlatma yalnızca uyku değil, çalışma alanında da oldukça önemli bir noktadır. Dikkat dağınıklığı ve göz rahatsızlıkları yanlış aydınlatma tercihlerinden dolayı karşılaşılan durumlardır. Farklı açılara döndürülebilen okuma lambalarını tercih etmeniz bu hususta işinizi kolaylaştırabilir.  Ayrıca tüm dekorasyon ihtiyaçlarınız için iç mimarlık ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz:

 

Çocuk Odası Dekorasyon Örnekleri

8ecc8fcb941bacf24a823dfdcef04fff 6e43b4a7ec3b6776e5838ccea60bacbe 4d61375225f1efab064a71a8fcbaca17 4cbd13865d64ca44eae2f21aff047617 2f2f60925d27d5021679bbbdb57cc26d 2c9fcff55e8f99d365871d08170d8452 0a3be3f48021615b662f6ba186c26d2c

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir